Máte doma školáka?

Existujú dva základné typy cukrovky: - diabetes 1. typu a diabetes 2. typu. Práve prvý z nich  - diabetes mellitus 1. typu vzniká v prevažnej väčšine u detí a mladistvých a vyžaduje si od začiatku liečbu niekoľkokrát denne podávaným inzulínom.

Za vznik cukrovky 1. typu nikto nemôže. Významnú úlohu zohráva genetická predispozícia s poruchou funkcie imunitného systému. Ide o tzv. autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus tvorí protilátky proti vlastným tzv. B-bunkám pankreasu (podžalúdkovej žľazy), ktoré produkujú inzulín. Ubúdanie inzulínu je proces dlhodobejší, B-bunky postupne strácajú schopnosť vyrábať inzulín. Samotnej prezentácii ochorenia často predchádza viróza, stres či iná záťažová situácia. Následne sa začnú objavovať príznaky, ktoré sú pre cukrovku typické -  nadmerné pitie cez deň aj počas noci, časté močenie (dieťa sa musí zobudiť aj niekoľkokrát v noci), môže sa pomočiť, hoci predtým už dodržiavalo čistotu. Pridá sa chudnutie, strata výkonnosti, únava, malátnosť. Často sú problémy so zápalmi genitálu (zápal predkožky u chlapcov, zápal pošvy u dievčat). Ak týmto príznakom nebola venovaná dostatočná pozornosť, dieťa môže upadnúť do bezvedomia, čo je bezprostredné ohrozenie jeho života.

Ak je Vaše dieťa hospitalizované v nemocnici s novozistenou cukrovkou, nemajte oň strach. Bude tu vytvorený dobrý základ pre jeho ďalšie liečenie v domácom prostredí. Hoci sa objavilo celoživotné zdravotné postihnutie, ide o stav, ktorý pri vzájomnej spolupráci vieme udržať tak, že dieťa sa nebude líšiť v ničom od svojich rovesníkov. Bude môcť chodiť do materskej školy, bude sa môcť zúčastňovať školských výletov či lyžiarskych zájazdov, a pod. Jeho život v budúcnosti prinesie vytvorenie vlastnej rodiny, detí a ani v pracovnej kariére mu diabetes nebude prekážať.  Svedčia o tom mnohé a mnohé príklady. 

Liečba cukrovky 1. typu pozostáva z viacerých súčastí. Život zachraňujúcim procesom je dodanie inzulínu, teda látky, ktorá v organizme dieťaťa chýba. Okrem inzulínu je súčasťou liečby aj dodržiavanie diabetickej diéty. Nezľaknite sa, nejde o žiadnu strašnú diétu, ktorá by dieťa veľmi obmedzovala. Ide v podstate o racionálnu stravu, ktorá by bola vhodná pre všetkých ľudí. Jediným rozdielom je, že sú z nej vylúčené voľné cukry, ktoré sú napríklad v čokoláde, cukríkoch, sladkých malinovkách a pod. Vhodné je, aby jedlo bolo počas dňa rozdelené do šiestich dávok – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera a 2.večera. Diétna sestra Vám pre prvé dni pobytu doma pomôže vypracovať vzorový jedálniček. Ak Vaše dieťa navštevovalo školskú jedáleň, môže pokračovať v stravovaní v škole, ale je nutné, aby ste zašli za vedúcou jedálne a povedali jej o cukrovke u dieťaťa, pretože sú jedlá, kde si cukor neuvedomíme (napr. paradajková polievka, rôzne omáčky a pod.) a takto by sme zhoršovali zdravotný stav dieťaťa.

Ďalšou súčasťou režimu je pohyb, fyzická aktivita. Mala by byť každodenná, čo je problém najmä v súčasnosti, keď deti dávajú prednosť sedeniu pred televízorom či pri počítači pred aktívnym pohybom, športom. Treba však denný režim  upraviť tak, aby bolo dieťa v aktívnom pohybe denne. Ak dieťa aktívne (pretekársky) športovalo pred objavením sa cukrovky, nezúfajte. Vo veľkej väčšine bude môcť v športe pokračovať, čoho príkladom sú aj olympijskí víťazi, majstri sveta, či Európy, alebo naši bývalí a terajší pacienti, ktorí reprezentujú Slovensko. A často ide o náročné druhy športu. Poraďte sa s lekárom o športovaní dieťaťa, pretože niektoré druhy športov sú pri cukrovke nevhodné (box, športové potápanie, horolezectvo a letecké športy). Treba však vedieť, že pohybom sa spaľuje väčšie množstvo cukru, teda hrozí stav nedostatku cukru v organizme, tzv. hypoglykémia. Preto nesmie byť žiadnou hanbou pre dieťa, ak má pocity hypoglykémie, aby svoju športovú aktivitu prerušilo a vyriešilo tento aktuálny problém doplnením cukrov pridaním stravy.  Akútna hypoglykémia sa dá vyriešiť relatívne jednoducho a predíde sa neželanému bezvedomiu.